عملکرد سیستم ترمز هیدرولیکی| سیستم ترمز خودرو | فروشگاه آنلاین پارتکده

نویسنده: امیرمحمد راستی

1396/11/06

عملکرد سیستم ترمز هیدرولیکی| سیستم ترمز خودرو | فروشگاه آنلاین پارتکده

عملکرد سیستم ترمز هیدرولیکی

عملکرد سیستم ترمز هیدرولیکی

 

اساس عملکرد ترمزهای هیدرولیکی نزدیک  مانند ترمز مکانیکی است با این تفاوت که به جای سیم در آن از لوله‌های در بر گیرنده مایع غیرقابل تراکم (روغن ترمز) به کار رفته است.همچنین، به دلیل آسانی چند برابر کردن نیروی پای راننده در این سیستم، می‌توان از ترمزهای دیسکی به‌جای ترمز‌های کاسه‌ای استفاده کرد. در این سیستم  با فشردن پدال ترمز، نخست نیروی پای راننده به دلیل شکل اهرمی پدال چند برابر شده و در مرحله‌ی بعد به پیستون اصلی سیستم ترمز اعمال می‌شود. سپس، نیروی پیستون اصلی به مایع موجود در پشت پیستون وارد شده و سبب حرکت مایع در لوله‌های تعبیه شده می‌شود. با حرکت مایع در لوله‌ها، نیروی وارد شده به پیستون اصلی از طریق مایع به پیستون‌های فرعی موجود در ترمزهای چرخ‌ها منتقل می‌شود. سطح پیستون‌های فرعی از پیستون اصلی کم‌تر است، به همین جهت نیروی اعمال شده به لنت‌ ترمز ها بازهم افزایش می‌یابد تا اینکه بالاخره نیروی اعمال شده بر لنت‌ها چند برابر نیروی کم پا راننده شود.

 

ترمز هیدرولیکی

 

مهندسان برای بهبود عملکرد ترمزها و افزایش هرچه بیش‌تر نیروی پای راننده، سیستم‌های کمکی ترمز را طراحی کرده‌اند. در این سیستم‌ها که اصطلاحا سیستم ترمز سروو نامیده می‌شوند، اساس عملکرد در این سیستم بر اختلاف فشار پشت و جلوی پیستون اصلی بنا نهاده شده است. این سیستم از یک شیر هوا، یک دیافراگم پلاستیکی و یک فنر ایجاد شده است و بین پدال ترمز و سیلندر اصلی ترمز قرار می‌گیرد.

 

شیر هوا به‌طور مستقیم از راه یک لوله به منیفولد ورودی هوای پیشرانه متصل است که باعث می‌شود هوای موجود در دو طرف دیافراگم مکیده شده و خلا نسبی در این منطقه حاکم باشد. با فشردن پدال ترمز، نیروی پای راننده از طریق یک اتصال مکانیکی باعث بسته شدن شیر هوا شده و اجازه می‌دهد هوای بیرون به پشت دیافراگم وارد شود. با ورود هوای بیرون اختلاف فشار میان بخش جلو و پشت دیافراگم ایجاد می‌شود که سبب افزایش نیروی پدال شده و در پایان نیروی افزایش یافته را به سیلندر اصلی اعمال می‌کند. با برداشته شدن پا از روی پدال، شیر هوا مجدد باز شده و فنر تعبیه شده موجب بازگشت پدال و اتصالات مکانیکی به حالت اولیه می‌شود. در صورت از کار افتادن پیشرانه و یا حتی بروز ایراد در سیستم سروو، سیستم ترمز خودرو همچنان فعال است با این تفاوت که باید نیروی بیش‌تری بر پدال ترمز اعمال شود.

 

از معضلات سیستم ترمز هیدرولیکی می‌توان به احتمال پارگی و نشتی لوله‌های انتقال روغن ترمز اشاره کرد که در نهایت می‌تواند منجر به از کار افتادن سیستم ترمز اتومبیل شود. برای حل این مشکل، اکثر خودروهای مدرن امروزی به دو مدار جریان مایع مجزا با دو سیلندر اصلی مجهزند تا در صورت از کارافتادن یک مدار، ترمز اتومبیل دچار مشکل نشود. در سیستم‌های دو مداره، ممکن است یک مدار به چرخ‌های جلو و یک مدار به چرخ‌های عقب متصل باشد، یا یک مدار به چهار چرخ متصل و یک مدار تنها به چرخ‌های جلو متصل باشد.

 

در شرایط ترمزهای شدید، وزن اتومبیل به سمت جلو متمایل می‌شود و بنابراین چرخ‌های عقب وزن کم‌تری تحمل می‌کنند، به همین جهت احتمال قفل شدن چرخ‌های عقب بالا رفته و این شرایط می‌تواند منجر به سر خوردن‌های مرگبار شود. برای بازداری از وقوع چنین حالتی، سیستم ترمز اکثر خودروهای امروزین به یک شیر هوشمند حساس به بار مجهز است که می‌تواند فشار روغن ترمز را تنظیم نماید. با به کارگیری این شیر به چرخی که در آستانه‌ی سر خوردن قرار دارد فشار کم‌تری از روغن ارسال می‌شود تا از وقوع قفل شدن چرخ جلو گیری شود. علاوه بر این، خودروهای امروزی به سیستم‌های پیچیده‌ی کنترلی دیگری نظیر ABS مجهزند که با در نظر گرفتن فاکتورهای گوناگون احتمال قفل شدن چرخ‌ها در شرایط ترمزگیری شدید را پیش‌بینی می‌کنند و با ترمزگیری‌های متوالی در کسری از ثانیه اجازه‌ی قفل شدن را به چرخ‌ها نمی‌دهند.

 

چرا به سیستم ترمز هیدرولیکی نیاز داریم؟

 

سیستم ترمز مکانیکی پیش از سیستم ترمز هیدرولیکی به کار می رفت. ترمز یک وسیله‌ی نقلیه، جهت ایمنی سرنشینان بسیار مهم و حیاتی است. پاسخ‌ها باید سریع باشند. که این پاسخ‌های تند در سیستم هیدرولیکی به خوبی دیده می‌شود. سایش اصطکاکی و پارگی در سیستم‌های مکانیکی باعث درگیری زیادی در قطعات متحرک می‌شود که این عیب در سطح مطلوبی کاهش یافته است. در سیستم هیدرولیک طراحی ساده و راحتی وجود دارد.

 

سیستم ترمز هیدرولیکی

 

تعمیر و حفاظت سیستم مکانیکی به علت پیچیدگی و تعداد قطعات زیاد و درگیر باهم، سخت‎تر از سیستم هیدرولیکی است. این در حالی است که در سیستم‌های هیدرولیک طراحی ساده است و قطعات کمتری وجود دارد. چنان‎چه دیسک سیستم ترمز هیدرولیکی دچار مشکل شود، به کمک دستگاه دیسک تراش و قابلیت‎های این دستگاه، می‎توان دیسک را تعمیر کرد.

 

انواع سیستم‌های هیدرولیک

 

سیستم هیدرولیک به دو صورت طبقه‎بندی می‎شود:

 

1-بر اساس مکانیزم تماس اصطکاک

  1. ترمز‌های درام یا ترمز‌های داخلی هیدرولیک
  2. ترمز‌های دیسکی یا ترمز‌های هیدرولیکی ترمز خارجی

 

2-بر اساس، توزیع نیروی ترمز 

  1. ترمز‌های هیدرولیکی تک تک
  2. ترمز‌های هیدرولیک دوطرفه

 

اگر علاقه مند هستید تا با نحوه دقیق عملکرد سیستم ترمزهای هیدرولیکی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم در ویدئوی زیر که مجموعه پارت کده به صورت اختصاصی برای شما آماده کرده است، این موضوع را دنبال کنید.

 

 

سیستم ترمز ترمز هیدرولیکی ویدیو آموزش
دیدگاه کاربران
Admin

این مقاله واقعا کمک زیادی به من کرد!با تشکر از مدیران سایت.ممنونم!

Admin

خیلی خوب بود

root

مقاله خیلی خوبی بود . متشکرم.!

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز، شما می توانید سوال و یا دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید :


مقاله مرتبط