قطعات مشترک ریو و تیبا | آیا موتور تیبا موتور ریو است | فروشگاه پارتکده

نویسنده: امیرمحمد راستی

1398/09/07

قطعات مشترک ریو و تیبا | آیا موتور تیبا موتور ریو است | فروشگاه پارتکده

قطعات مشترک ریو و تیبا

شرکت سایپا با تولید خودرو تبیا در سال 1387 ان را جایگزین ریو مونتاژ کرد. در ساخت تیبا که به اسم خودرو ملی معرفی شد, قطعات زیادی از پراید و تندر90 و ریو دیده می شود. در واقع می توان گفت که تیبا ترکیبی از مجموعه قطعات بقیه خودرو های سایپا می باشد. بعد ها نیز سایپا فیس لیفت تیبا را با نام ساینا رونمایی کرد که تفاوت هایی در ظاهر و داخل خودرو وجود داشت. قطعات مشترک ریو و تیبا بیشتر از اشتراک قطعات خودروهای دیگر با تیبا می باشد. در سیتم ترمز تیبا و سیستم تعلیق به طور کلی از قطعات مشترک ریو و تیبا استفاده شده است. یکی از این قطعات مشترک ریو و تیبا که مصرف زیادی نیز دارد, لنت ترمز تیبا می باشد که با اسم لنت ترمز تیبا ریویی شناخته می شود. در این مقاله از پارتکده می خواهیم به معرفی قطعات مشترک ریو و تیبا در سیستم های مختلف تیبا بپردازیم و شما را با قطعات مشترک ریو و تیبا آشنا کنیم. 

 

آیا موتور تیبا موتور ریو است

 

معرفی قطعات مشترک ریو و تیبا

طبق گفته شرکت سایپا استفاده از تجربه تولید ریو, در طراحی و ساخت تیبا باعث کاهش هزینه های تلوید این خودرو شده است. به همین دلیل قطعات مشترک ریو و تیبا زیاد می باشند که البته این موضوع موافقان و مخالفان خود را دارد و در این مقاله نمی خواهیم در مورد اینکه تیبا خودرو ملی است یا یک کپی برداری آشکار از خودرو ریو ولی به جرات می توان گفت که سیستم ترمز و سیستم تعلیق و اسکل جلو تیبا با ریو مشابه است و همچنین در سیستم تعلیق و اکسل عقب تیبا نیز قطعات مشترک ریو و تیبا وجو دارد. در ادامه قطعات مشترک ریو و تیبا در سیستم تعلیق جلو را معرفی میکنیم : 

کمک فنرها (Dampers)
اتصالات لاستیکی و بوشهای تعلیق (Rubber Mountings and Bushes)
طبق (Control Arm)
توپی (Hub)
بلبرینگ‌ها (Bearings)
رینگ و تایر (wheel and Tires)
میله کششی (Tension Rod)
 

البته در برخی موارد جزئی نیز باهم تفاوت دارند که شامل موارد زیر است : 

میل موج گیر (Stabilizer)
سگدست (knuckle)
فنر (Coil Spring)
 

قطعات مشترک ریو و تیبا

موتور تیبا ساخت کجاست 

برعکس بیشتر قسمت های خودرو تیبا که در آن قطعات مشترک ریو و تیبا به وفور دیده می شود در قسمت موتور و گیربکس برخلاف فکر عموم مردم که اعتقاد دارند موتور تیبا و ریو یکی است ولی در واقع موتور تیبا تقویت شده موتور پراید می باشد و همچنین در قسمت گیربکس نیز از گیربکس پراید بهره برده شده است و در این دو قسمت هیچ یک از قطعات مشترک ریو و تیبا نمی توان دید. موتور تیبا توسط شرکت FEV آلمان می باشد که حجم موتور را از 1300 سی سی به 1500 سی سی تغییر داد و حداکثر توان موتوربه 80 اسب بخار افزایش پیدا کرد. یکی از تفاوت های عمده موتور تیبا و ریو در 16 سوپاپه بودن موتور ریو می باشد در حالی که موتور ریو 8 سوپاپه است و همچنین کم بودن حداکثر توان و گشتاور موتور تیبا در مقایسه با موتور ریو هم یکی دیگر از تفاوت های این دو موتور می باشد که نشان دهنده عدم یکی بودن موتور تیبا با ریو می باشد. 

 

ریو بهتر است یا تیبا

 

ریو بهتر است یا تیبا

ریو بهتر است یا تیبا سوال خیلی از افرادی می باشد که به دنبال خرید خودرو ارزان قیمت و شهری هستد. با توجه به افزایش عجیب قیمت خودرو های ایرانی در بازار تیبا تنها رقیب پراید می باشد و با توجه به قدرت فنی خوب و طراحی بهتر و همچنین دارا بودن چند آپشن که در پراید موجود نیست و تفاوت قیمتی نه چندان زیاد, تیبا در مقایسه با پراید همواره انتخاب اول می باشد ولی در مقایسه تیبا و ریو باید به چند نکته توجه داشت و بعد از در نظر گرفتن این مسائل اقدام به انتخاب و خرید خودروی مورد نظر کرد : 

ریو به صورت دست دوم در بازار موجود است و پیدا کردن ریو سالم و بی عیب کمی سخت می باشد در حالیکه تیبا صفر به همات قیمت ریو دست دوم می باشد 
ریو مصرف سوخت بالاتری دارد و در این شرایط و گرانی بنزین کمی هزینه رانندگی با این خودرو را بالا می برد ولی تیبا با مصرف 6.5 لیتر در 100 کیلومتر از نظر مصرف سوخت بسیار مقرون به صرفه تر است.
با توجه به وجود قطعات مشترک ریو و تیبا از نظر هزینه قطعات تقریبا این دو خودرو باهم یکی هستند به جز مشکلات و ایرادات موتوری که هزینه ریو بیشتر از تیبا می باشد. 
از نظر سرعت و شتاب ریو کاملا برتر از تیبا می باشد و درصورت سالم بودن موتور ریو, تیبا در این مورد حرفی برای گفتن ندارد. 
صدای موتور تیبا یکی از معایب تیبا می باشد که خیلی از دارندگان این خودرو به ان انتقاد می کنند و مخصوصا هنگام روشن کردن ماشین, صدای عجیب و بسیار بلندی از موتور خودرو به داخل کابین می آید. 
وجود ایربگ در تیبا و عدم وجود آن در ریو یکی از دیگر از مواردی است که باید در نظر بگیرید
کلاچ سفت تیبا در مقایسه با نرم بودن آن در ریو نیز یکی دیگر از موارد اختلاف این خودرو می باشد

تیبا ریو
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز، شما می توانید سوال و یا دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید :

اطلاعات تماس شما بصورت محرمانه برای تیم پارتکده ارسال می شود و در توضیحات منعکس نمی شود

مقاله مرتبط